ATARI
Zdaje sobię sprawę, że komputerowi ATARI poświęcono już wiele, wiele stron. Ja jednak tutaj chciałbym skupić się na prezentacji najbardziej odlotowego emulatora tej maszyny jaki spotkałem na komputerze PC!

szkolenia komputerowe poznań

Opis emulatora
Zajmę się opisywaniem emulatora o nazwie Atari800Win v.2.5.c..
Jest to najlepszy z dostępnych na rynku oprogramowania emulatorów tego komputera (używając nadwyraz wielkiego słowa, opisującego tę maszynkę...).

Do jego (emulatora) podstawowej zalety można zaliczyć 100% odzwierciedlenie oryginału, co w praktyce oznacza lustrzane odbicie ATARYNKI na naszym PECECIE.

Gwarantuję, że niejednej/niejednemu z Was łza w oku się zakręci, gdy na ekranie ujrzycie "znajomy" obraz SELF-TEST'u, nie mówiąc o programach czy grach... :)))

Oto przykładowe, aczkolwiek jak bardzo znamienne dla Atarowców screen-shot'y, które na pewno przekonają Cię do instalacji tego emulatora.
Generalnie, trudno mi tu opisać wszystko, co chciałbym Wam przekazać o tym programie, lecz wydaje mi się, że ten z Was, który miał wcześniej ten komputerek, wezmie sobie do serca moje uwagi nt. tego emulatora i go sprawdzi... Program główny nie jest duży (202kB) więc... do dzieła!

Instalacja emulatora
Instalacja emulatora sprowadza się do rozpakowania pliku ZIP. Wszystkie niezbędne biblioteki znajdują się w archiwum.
 Ściągnij teraz atari.zip! [203kB]

Konfiguracja emulatora
Po ściągnięciu archiwum ZIP i jego rozpakowaniu do wybranego folderu musimy go odpowiednio skonfigurować, żeby nasza ATARYNKA działała jak... ATARYNKA :)))

W tym celu uruchamiamy program Atari800Win.exe (potwierdzając wszystkie komunikaty, jakie nam wyświetli w związku z pierwszym uruchomieniem). Gdy już uruchomimy programik, przechodzimy do ustawiania parametrów.

Z górnego menu Options wybieramy Graphics Options i ustawiamy jak poniżej.Ja używam rozdzielczości 800x600 więc proponuję ustawienie 800x600, jednak gdy Ty używasz innej rozdzielczości, ustaw odpowiednią dla siebie. Sugeruję jednak opcję 'full display' jako najbardziej optymalną. Pozostałe znaczniki powinny być odznaczone (jak na rysunku) w celu przyspieszenia wyświetlania.

Ciekawostką jest opcja Show scan lines, po wybraniu której na monitorze widoczne są cienkie poziome linie, tak bardzo charakterystyczne dla naszego ośmiobitowca...

Gdy już mamy ustawione opcje wyświetlania, przechodzimy do ustawień pamięci ROM (aaa, było coś takiego w ATARI, było...).
Z menu Atari wybieramy Cartidge i ustawiamy, jak na rysunku poniżej.Oczywiście, Wasza ścieżka do pliku Ataribas.rom może się różnić od tej pokazanej na rysunku. Plik rom znajduje się we wspomnianym wcześniej archiwum ZIP.

Ostatnim etapem ustawień jest polecenie Hardware z menu Atari, które należy ustawić, jak poniżej (ścieżka do pliku Atarixl.rom może się różnić od tej pokazanej na rysunku):Opcja Machine type umożliwia wybór kilku wariantów. Jako, że sam miałem 130'stkę, używam tego ustawienia. Nie mam pojęcia, jak sprawa wygląda dla reszty (dostępne są również 800OS-A/OS-B, 800XL, 320XE (Copy/Rambo) i 5200). Zaznaczenie Run Atari as fast as possible nie jest polecane, jeśli chcemy się delektować oryginalną prędkością (prędkość emulacji jest wyświetlana w pasku stanu i w idealnym przypadku powinna ona wynosić 100%).

Ufff... Emulator jest gotowy do pracy!

Instrukcja obsługi
Jak pamiętamy (lub może już nie...), ATARYNKA miała, nazwijmy to, klawisze funkcyjne. Były to: Help, Option, Select i Start. Często używano też przycisku oznaczonego magicznym napisem RESET. W emulatorze odpowiednim klawiszom ATAROWYM odpowiadają PECETOWE, i tak:
Help - F1
Option - F2
Select - F3
Start - F4
Reset - F5

Tak więc nie muszę chyba tłumaczyć, że po załadowaniu gry (o czym napiszę w dalszej części) należy nacisnąć F4 aby ją uruchomić, F5 aby zresetować kompa, itd...

Jak się poruszać? Przecież nie mam joysticka! Jedynym poważnym minusem (do którego można się i tak z czasem przyzwyczaić) jest kontrola podczas gry. Nie mamy pod ręką (a właściwie w ręce) starego, poczciwego joy'a, więc pozostaje nam klawiatura. I to w dodatku klawiatura numeryczna. Używaj strzałek na tej klawiaturze aby poruszać się w kierunkach przez nie wskazywanych (w niektórych grach działają również klawisze 1, 3, 7, 9 jako położenia "po skosie"). Aby nacisnąć FIRE, wciśnij klaiwsz INSERT (0). Niestety - nie odnalazłem tak znamiennej dla większości gier funkcji AUTOFIRE. :(((

Jak załadować grę? ATAROWCU! Przed Tobą najważniejsze zadanie. Wczytanie gry. Pamiętasz magnetofon z licznikiem obrotów??? Ehhh... Gdzie te czasy??? To se ne vrati! Tak jak emulator idealnie przekazuje nam "nastrojowość" ATARYNKI, jeśli chodzi o realizm obsługi, tak w przypadku wczytywania gier jego autorzy poszli - Bogu dzięki - do przodu i wczytanie gry to maksymalnie kilkanaście sekund (wliczając demka początkowe).

Gry na emulator. Gry na emulator to zwykle pliki *.exe (lub rzadziej *.com) oraz *.atr. W zależności od ich typu, wczytujemy je w różny sposób.

Gry EXE i COM. Aby wczytać grę (plik z grą) o rozszerzeniu *.exe lub *.com, z menu Atari wybieramy Load EXE/COM, po czym wskazujemy wybraną gierkę i... gotowe!

Gry ATR. Jeśli chodzi o pliki z grami o rozszerzeniach *.atr to należy je wczytać poprzez wybranie polecenia Disk drives z menu Atari. Następnie należy nacisnąć przycisk D1 i odnalezć wybraną grę. Potem trzeba zresetować komputerek (polecenie Reboot z menu Atari). Najczęściej w tym formacie znajdują się gry wielodyskowe (np. Sexmisja :) ).

Nagrywanie SaveGame-ów
Podczas grania w różniste gierki na pewno każdy z Was spotkał się (i wykorzystał) nagrywanie poszczególnych etapów gry (tzw. SAVE-GAME'y). Otóż wyobrazcie sobie, iż opisywany przeze mnie Emulator posiada możliwość zapisywania DOWOLNEJ gry w DOWOLNYM momencie.
Wspominana 'dowolność' dotyczy wszystkiego czyli np. gdy zatrzymamy gierkę klawiszem 'Alt' w momencie gdy pamperek (hihi) będzie w połowie skoku i nagramy to do pliku, to po pózniejszym jego otwarciu, pamperek zakończy swój skok! Nawet melodyjka w tle będzie kontynuowana. Emulator zapisuje sytuację gry, jakgdyby po naciśnięciu 'Pause' :)))

Jak nagrać grę? To proste. W dowolnym momencie, wciskamy 'Alt' i z menu File wybieramy Save i dalej Normal. Aby wczytać uprzednio nagrany save, wybieramy polecenie Load z tego samego menu. Enjoy!

Gry na emulator
Poniżej prezentuję starannie przebrane gierki, poukładane w "pakiety" po ok. 10 plików (EXE/COM/ATR).

COOL vol. 1
[150kB]
[150kB]
Blue Max 2001
BLUEMAX
Electrician
Forbidden Forrest
Ghost Chaser
Nuclear Nick
Rally Speedway
SCOOTER
Spy Hunter
SWAT
 
COOL vol. 2
[245kB]
[245kB]
Fred
Lasermania
MISJA
Robbo Warsaw
ROBBO
Sexmisja
GYRUSS
JOUST
Tetris 3d
 
COOL vol. 3
[139kB]
[139kB]
Moon Patrol
Road Race
Crystal Raider
Montezuma's Revenge
Pit Stop
Pit Stop 2
Pitfall 2
Pole Position
River Raid
Sea Wolf 2
 
COOL vol. 4
[109kB]
[109kB]
POOYAN
Cest La Vie
Centipede
Centipede 2
Caverns of Khafka
Chuckie Egg
Electroids
TAPPER
TETRIX
ZYBEX
 
COOL vol. 5
[135kB]
[135kB]
Arkanoids
Attack of the Mutant Camels
BC's Quest for Tires
Bruce Lee
Buried Bucks
Chopper Hunt
CHOPSUEY
Clowns and Baloons
One on One
Zorro
 
COOL vol. 6
[99kB]
[99kB]
Aztec Challenge
Boulder Dash
Boulder Dash II
Captain Beeble
Carnival Masacra
Preliminary Monty 16k
STEALTH
Super Cobra
Super Pacman
 
KONSTRUKTORY
[69kB]
[69kB]
Boulder Dash Construction Kit
Robbo Konstruktor
WŁASNA GRA ROBBO DOSTĘPNA W EMULATORZE!!!
Prezentowana tu wersja Robbo Konstruktor umożliwia... uwaga!!!... tworzenie własnych gierek! :))) Niezle, prawda! Po stworzeniu własnej planety (lub kilku planet) wybieramy stworzenie gierki. Gdy program poprosi nas o włożenie dyskietki, wczytajmy plik 'Pusta Dyskietka.atr' pod przycisk D1 opcji 'Disk drives' menu 'Atari' (tak jak by to była gierka z rozszerzeniem *.atr). Po zapisie zmieniamy nazwę na np. 'Moje Robbo' itp. Od teraz, po wczytaniu pliku 'Moje Robbo.atr' pod przycisk D1 uruchomi się... nasza gra.

Pozostaje pytanie: skąd wziąłem plik 'Pusta dyskietka.atr'??? Po prostu zmieniłem nazwę jakiejś małej gierce... :))) ...tak więc nie zdziw się, że gdy go wczytasz przed 'nadpisaniem' Robbo - będzie to zwykła gra (a dokładniej - Moon Partol).
 
COOL vol. 7
[154kB]
[154kB]
Jump Man
World Karate Championship
Boulder Dash III
Jump
Kangaroo
Kik Start
Tarzan
The Last V-8
 
ROBBO (powstałe przy pomocy Konstruktora)
[58kB]
[58kB]
Robbo 1
Robbo 2
Robbo 3
Robbo 4
 
COOL vol. 8
[183kB]
[183kB]
Agent USA
Bomb Jack
Cavelord
Donkey Kong
Fort Apocalypse
Frogger
Gremlins
Ms Pac Man
O Riley's Mine
Pengo
Popeye
Robbo Konstruktor 5
Sea Fox
Twilight World
 
 

 

Data ostatniej aktualizacji TEJ strony: 2001.01.01